Hasicí přístroje nejsou v domě pro legraci

0 Comments


Někteří lidé se stále potutelně usmívají v okamžiku, kdy zpozorují na zdi zavěšený červený hasicí přístroj 183 B. Zpravidla se jedná o přístroje práškové, s nimiž je možné hasit i zařízení pod elektrickým napětím. Těmto lidem může připadat, že hasicí přístroje jsou tu stejně jen na ozdobu, že je to jen takové nic neříkající „šumítko“, které naplňuje známé rčení, aby se „vlk nasytil a koza přitom zůstala celá“.

hasicí přístroje

Toto je ale pouhé zdání, protože i hasicí přístroj má svou účinnost, a dokáže v případě včasného zachycení ohniska požáru problém zlikvidovat ještě předtím, než dorazí přivolaní hasiči. Práškový hasicí přístroj byste měli mít doma i vy, protože s ním můžete zasáhnout jako profesionálové. Stačí se s ním jen seznámit, zjistit, jak se uvádí do provozu, a pokud má přístroj také platnou revizi, pak máte v rukou proti ohni perfektní zbraň.

červený hasicí přístroj

Požár v kuchyni – stává se, že v kuchyni od sporáku vzplane nějaká utěrka, může tu začít hořet rozpálený olej na pánvi, a když se oheň rozšíří dál, hasicí přístroj si s ním dokáže poradit. Kdybyste jej neměli, a hasili požár kbelíkem vody, mohlo by vás to zabít, kdybyste vodou zasáhli i elektrické zásuvky a vypínače.

Hořící elektrická zásuvka – někteří lidé ustavičně přetěžují zásuvkové okruhy deseti zapojenými spotřebiči na jedné prodlužovací šňůře, a pokud to takto pokračuje delší čas, stává se, že než vypne příslušný jistič, rozpálený vodič zapálí nějaký hořlavý předmět v okolí, anebo tu dojde ke krátkodobému zkratu v zásuvce od roztavené izolace vodičů, a začne okolí zásuvky hořet. Tehdy se vyplatí mít při ruce hasičák, tedy samozřejmě práškový, protože než byste doběhli k rozvaděči a vypnuli proud, mezitím oheň zachvátí celý obývák, a to je průšvih. Vy zkrátka jen rychle popadněte přístroj a začněte ihned hasit, i když je zařízení pod proudem. Za pět minut je po všem, a zavoláte pro jistotu hasiče, aby situaci monitorovali, a případně vás i pochválili za duchapřítomný zásah.