Jsou bazénové tablety 5v1 skutečně tak výhodné?

0 Comments


Každý ví, že udržet vodu v bazénu čistou není žádná legrace. Bez chemie se v podstatě nelze obejít, i když se snažíme omezit její použití na minimum. Často totiž máme strach z jejího vlivu na naše zdraví – koneckonců, například chlor byl za první světové války poměrně účinně používán jako bojový plyn. Není tedy divu, že jí tam chceme dávat co nejméně. Když se tedy objeví přípravek, který má více účinků najednou, pak po něm s radostí sáhneme. A sem patří i tablety 5v1, které lze dnes koupit prakticky v každém větším obchodě, alespoň tedy během sezóny.

filtrační zařízení bazénu

Jak již název napovídá, tento přípravek má hned několik různých účinků. V tomto případě se jedná o desinfekci, kdy se zabijí nežádoucí mikroorganismy, které se ve vodě objevily, dále stabilizace hodnoty chloru (ta by se měla konstantně držet na určité hladině), či pH. I to může v průběhu času klesat či stoupat, podle okolních podmínek, přičemž ani jedno z toho není dobré.

Dále působí jako vločkovač, kdy se miniaturní nečistoty shluknou v jakési vločky, které lze vybrat síťkou a které také zachytí filtr. Současně s tím také omezují tvorbu řas a sinic, která bývá zvlášť v horkém létě pro bazény velkým problémem.

čistá voda v bazénu

Když to tak čteme, mohlo by se zdát, že už nic jiného nepotřebujeme – stačí tam hodit jednu z těchto multifunkčních tablet, a máme vystaráno. Tak jednoduché to bohužel není, a to je také důvod, proč jsou stále prodávány i jednotlivé přípravky.

V první řadě je potřeba říci, že ačkoliv skutečně tyto tablety mají všechny výše uvedené účinky, žádný z nich není nijak silný. Proto nemůžeme čekat, že se dostaví nějaký velký efekt. To platí zvláště u úpravy pH, která je mnohem složitější, než by se zdálo. Záleží totiž na konkrétním stavu, abychom věděli, kolik činidla je potřeba tam přidat, a to u multifunkčních tablet není možné kontrolovat.

Proto v tomto případě uděláte lépe, pokud koupíte přípravky, které skutečně potřebujete.