Půjčíme si na bydlení

0 Comments


Ta věta v nadpisu zazní z mnoha mladých a neznalých úst. Ti všichni se domnívají, že banka či jiná společnost je povinna jim hypotéku, tak se totiž půjčka na bydlení nazývá, poskytnout musí. Že je na to nějaký zákon. Není. A i kdybyste splnili všechny požadavky, nemusí vám nikdo půjčit vůbec nic. To je situace, která se musí nějakým způsobem vyřešit. Tedy ne zákon samotný, ten asi nikdo neupraví mimo pánů v parlamentu, které ovšem váš bytový problém nezajímá. Takže se musíme spoléhat na to, že hypotéku prostě dostaneme. Ovšem, nesmíme mít záznam v registrech. To je další, ale poněkud jiný problém.

znázornění hypotéky

Národní banka dává příkazy všem bankám. Ta také určila, že pokud má někdo záznam v registru, nesmí dostat vůbec nic. A to platí pro všechny banky a všechny, kdo půjčky poskytují. Takže banka musí plnit příkaz a do registru nahlédnout. Jenže jsou zde také instituce, které to řeší jinak. Jasně, i ony musí dodržet příkaz. Ale ono to lze udělat tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. On ten příkaz nehovoří, do kterého registru má ten, kdo půjčuje nahlédnout. Takže, někdo to dělá tak, aby něco našel a ten druhý tak, aby nenašel nic. Pokud to nechápete, vůbec to nevadí. Vám musí stačit to, že hypotéku dostanete i přes nějaký ten menší škraloup. Ovšem ne všude. Jedině u firmy, na kterou zde máte odkaz, a to v podobě tří slov. Hypotéky bez registru.

znázornění hypotéky

Tento odkaz váz navede na webové stránky zmíněné společnosti, kde se můžete dopátrat dalších podrobností. Zde na ně není již místo. Tam se však dočtete naprosto všechno a pokud vám přesto nebude něco jasné, můžete si zavolat přímou některému zaměstnanci, který vám rád vysvětlí to, co potřebujete. A s ním se také hned můžete domluvit na další případné návštěvě, na kterou si už donesete potřebné dokumenty. Pokud budou v pořádku, tak se můžete začít nahlas radovat.