Hormonální změny u žen

0 Comments


Každá menstruace je období, kdy se v těle ženy dějí velmi výrazné hormonální, fyzické, psychické, imunitní a další změny. Ovšem kdybychom se na toto téma podívali více z blízka uvidíme, že se tyto změny nevztahují pouze na období menstruace. Právě naopak. Celý předchozí měsíc se tělo připravuje, aby mohlo přijmout oplodněné vajíčko, a pokud se tak nemůže stát, pak přichází na řadu menstruace. Ta je tak pouze konečným důsledkem mnohem důležitějších dějů. My z celkového hlediska můžeme rozlišit cyklus menstruační a cyklus ovariální. Ten menstruační popisuje pouze to, co se děje v oblasti dělohy a pochvy, ten ovariální zase to, co se děje na hormonální úrovní a v oblasti vaječníků.

bolestivá menstruace

Každý nový ovariální cyklus začíná tím, že se z oblasti mozku, která se nazývá hypotalamus začínají produkovat speciální hormony. Ty působí na jinou část, a to hypofýzu, která rovněž produkuje své vlastní hormony. Ty se následně dostávají do krevního oběhu a mohou působit na vaječníky, kde se pod jejich vlivem vybere jedno vajíčko, a to začne dozrávat. V polovině tohoto cyklu dojde k to tomu, že se změní hormony, které s v mozku produkují, vajíčko se uvolní z vaječníku a začíná putovat vejcovodem do dělohy.

pohodlí během menstruace

Ta je také pod nadvládou hormonů speciálně připravená, aby mohla, jak již bylo řečeno, přijmout oplodněné vajíčko. Pokud vajíčko oplodněno není a neodehrávají se v něm specifické změny, dojde ke krvácení a vajíčko je spolu s krví a částí děložní sliznice vyloučeno ven. Toto je jen zlomek toho, co se v našem těle děje, takže není divu, že na některé ženy menstruace působí velmi negativně. Možností, jak nepříjemné pocity potlačit, je udržet se v pohodlí. Toho můžete docílit použitím menstruačních kalhotek z nanovláken. Je to zdravá a ekologická alternativa k běžným menstruačním pomůckám, které většina žen využívá.